Nyhet

Gina tricot växer

Gina Tricot växer i Femman efter en stark sommar. I höst utökas butiken med en större yta.

Gina Tricot

Femman fortsätter att utvecklas med nya etableringar och satsningar från befintliga butiker. Efter en stark sommar väljer Gina Tricot att utöka sin butik i Femman under hösten. Samtidigt har New Yorker nyligen öppnat på övre plan och Paradox Museum etablerat sig i gallerian.

Gina Tricot har sedan länge en butik i Femman och väljer nu att satsa ytterligare genom att utöka sin butik. Utbyggnaden sker under hösten och innebär att modekedjan stärker sin närvaro i gallerian.

– Det är väldigt roligt att Gina Tricot väljer att växa hos oss. Att en befintlig hyresgäst satsar vidare är ett fint kvitto på Femmans attraktivitet och på den utveckling vi ser just nu, säger Malin Måhlin, uthyrare i Göteborg.

Satsningen kommer efter en händelserik och framgångsrik sommar i Femman. På övre plan har New Yorker nyligen öppnat sin nya butik. Även Paradox Museum, som öppnade i slutet av 2025, har bidragit till att bredda Femmans utbud och skapa ytterligare en anledning att besöka gallerian.

Tillsammans bidrar etableringarna till att stärka Femman som destination för både shopping och upplevelser mitt i Nordstan i Göteborg.

– Vi trivs väldigt bra i Femman och ser fram emot att nu utveckla vår butik ytterligare. Femman har ett starkt läge och en attraktiv mix av butiker och besökare som passar oss väl, säger Lotta Eriksson, landschef, Gina Tricot.